Solarni Sustavi

Solarni sustavi koji ne sadrže pokretne dijelove omogućavaju pretvorbu sunčeve svjetlosti u električnu energiju za kućanstva ili poduzeća.

Solarni paneli sadrže solarne ćelije koje apsorbiraju sunčevu energiju te je izravno transformiraju u istosmjernu struju (DC), bez ispuštanja štetnih emisija u okoliš. Ovaj proces se odvija tiho i efikasno. Zatim, uređaj poznat kao inverter pretvara istosmjernu u izmjeničnu struju (AC) koja se koristi u vašem domu. Nakon toga, sustav se integrira u vaše električno brojilo i spoji na opću elektroenergetsku mrežu.

Ako tijekom dana vaš solarni sustav generira više električne energije nego što se potroši, vaš pružatelj elektroenergetske usluge može omogućiti obračunavanje prema neto mjerenju, odnosno kreditiranje vašeg računa za višak proizvedene energije vraćene u mrežu. Noću i u periodima povećane potrošnje, kada proizvodnja solarnog sustava nije dovoljna, za opskrbu električnom energijom brine se vaša elektroenergetska tvrtka.

Postoje i solarni sustavi opremljeni baterijama za pohranu energije, gdje se dio dnevno proizvedene električne energije koristi za punjenje baterija. Te baterije potom osiguravaju napajanje za vaše osnovne potrebe tijekom noći ili u slučaju prekida u opskrbi električnom energijom.

Vrste Solarnih Sustava

On-grid

On-grid sustav implicira da je vaš sustav spojen ili integriran s mrežom električne energije vašeg dobavljača. Standardni sustav solarnih panela obično je konfiguriran za rad unutar mreže, što znači da je usko povezan s vašom trenutnom uslugom opskrbe električnom energijom.

Off-grid

Off-grid sustavi opisuju one koji nisu spojeni na, niti ovise o, mreži električne energije dobavljača. Za takve sustave potrebno je imati niz baterija za pohranu, koje služe za čuvanje električne energije za upotrebu tijekom noći. Ovakvi sustavi su obično skuplji zbog potrebe za dodatnom opremom za pohranu energije.

Inverteri

Mikro-inverteri

Kada koristite sustav koji se sastoji od mikro-invertera, svaki pojedinačni panel ima svoj mikro-inverter koji odmah pretvara dobivenu istosmjernu struju (DC) u izmjeničnu struju (AC). Zatim su svi povezani u paralelnom krugu i šalju AC struju kroz električni ormarić.

Mikro-inverteri pružaju veću fleksibilnost pri instalaciji jer ne zauzimaju dodatni prostor. Montiraju se ispod svakog panela, ostaju skriveni i izravno se spajaju na spojnu kutiju panela. Ako jedan od tih invertera prestane raditi, izgubit ćete energiju samo od panela na koji je pričvršćen, stoga neće imati veliki utjecaj na sustav.

Jedini nedostaci mikro-invertera su što su malo skuplji u ukupnom trošku u usporedbi sa string inverterima i imaju više točaka mogućih kvarova s po jednim na svakom panelu.

String Inverteri

String inverteri mogu biti montirani izvan vašeg doma ili unutra, u prostorijama poput garaže. Proizvode blago zujanje tijekom rada zbog velike količine energije koju obrađuju.

Mikro-inverteri nadmašuju string invertere kada solarni niz doživljava zasjenjenje ili je prekriven snijegom. To je zato što, kada solarni niz doživi zasjenjenje sa string inverterom, cijeli niz ili red panela postaje ograničen na izlaz zasjenjenog solarnog panela ili panela. Ipak, lokacije s ograničenim zasjenjenjem obično su odlične za primjenu string invertera, jer su isplativiji i proizvode se već mnogo godina.